Hakkımızda

Yenice Bizim Et Firması sahibi İbrahim YENİCE, 1950 yılından bugüne kadar gelen, baba ve dede mesleğini devralmış, edindiği bilgi ve birikimlerle 1989 yılında BİZİM KASAP olarak faaliyet hayatına başlamıştır.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvan üretimi ile meslek hayatına başlayan Bizim Kasap, 3 nesildir et ve et ürünleri konusunda kalite ve lezzetten ödün vermeden faaliyetine devam etmektedir.

2000'li yıllarda aynı kalite ve titizliği prensip edinerek ET SUCUĞU imalatına başlamış ve kendi markası olan YENİCE BİZİM ET SUCUKLARINI damak lezzetine önem veren insanlarla tanıştırmıştır.

Değişen ve gelişen teknolojiyi yakından takip ederek, 2013 yılında YENİCE BİZİM ET KOMBİNASINI 4.000 m² kapalı, 12.000 m² açık alan olmak üzere, toplamda 16.000 m² alan üzerine inşa etmiş ve insanların hizmetine sunmuştur.

Yenice Bizim Et, gelişen ve değişen dünyada, ilkeleri olan kalite ve dürüstlükten ödün vermeyen, çağdaş ve modern çözümlere açık, en iyiye ulaşmayı misyon edinmiş, dürüstlükten taviz vermeyen firma profili ile her zaman en iyiyi üretmeyi ilke edinmiştir.

-Müşteriye en iyi hizmeti sunmayı ilke edinmiş

-Hızlı üretim zamanında teslimat

-Müşteri memnuniyeti ve kalitede süreklilik

-Sektöründe aranan, önde gelen firmalardan biri olmak

Bize göre kalite haktır, Ayrıcalık değil.